WordPress — radzimy, jak zacząć

Estimated read time 5 min read

Od czego zacząć swoją przygodę z WordPressem? Czy konfiguracja i zarządzanie tym CMS-em jest proste? Wreszcie, jak korzystać z WordPress, by zaoszczędzać swój czas? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!

WordPress krok po kroku – co musisz wiedzieć?

Za tym popularnym systemem zarządzania treścią kryje się projekt open source, który został stworzony w kwietniu 2005 roku. Projekt ten jest dostępny jako wolne i otwarte oprogramowanie. Innymi słowy, można go pobrać bez żadnych kosztów. 

Oprogramowanie WordPress do tworzenia stron internetowych można zainstalować na dowolnej platformie, takiej jak Windows, Linux, Mac itp. Dzięki temu można z niego korzystać na różnych urządzeniach. WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Termin “treść” odnosi się do różnych rodzajów informacji, które odzwierciedlają stronę internetową. 

Informacje zawarte w witrynie mogą mieć dowolny charakter, np. tekstu, obrazów, filmów, plików audio itp. Informacje na stronie internetowej mogą być tworzone przez użytkowników lub generowane automatycznie. Dlatego też WordPress może być również określany jako system “self-hosting”.

Strona internetowa na WordPressie krok po kroku, czyli jaki hosting wybrać?

Zanim zaczniesz budować swoją stronę internetową, musisz zdecydować, gdzie chcesz ją hostować. Istnieje wiele opcji hostingowych do wyboru. Są one podzielone na wspólne, VPS, i dedykowane hostingi. 

Kolejną ważną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o hostingu, jest pojemność. Na przykład, jeśli chcesz mieć bloga, zwykle wystarczy ci najtańszy pakiet. Im większa strona, więcej multimediów, wodotrysków i ficzerów, tym większy transfer – a więc i droższy pakiet u naszego hostingodawcy trzeba wybrać.

Jak korzystać z WordPressa — podpowiadamy, które wtyczki warto pobrać!

WordPress to najlepszy system do tworzenia stron internetowych. Dlatego możesz za jego pomocą zbudować własną stronę internetową. Najlepsze w WordPressie jest to, że do jego obsługi nie potrzeba żadnych umiejętności programistycznych. 

Możesz zbudować swoją stronę internetową bez zatrudniania programistów lub deweloperów. Gdy zaczniesz używać WordPress, znajdziesz wiele nowych funkcji. Należy je poznać i zrozumieć, jak działają. Oprócz poznawania nowych funkcji można również instalować wtyczki. 

Po zainstalowaniu wtyczek można zacząć korzystać z ich funkcji. Wtyczki można podzielić na dwie kategorie. Są to te, które pomagają w tworzeniu treści na stronie oraz te, które pomagają w zarządzaniu stroną, np. w zarządzaniu treścią, użytkownikami itp.

Załóż bloga WordPress za darmo! Jak to zrobić?

Jeśli jeszcze nie założyłeś bloga na WordPressie, to powinieneś to zrobić. Po uruchomieniu bloga, możesz skorzystać z darmowego hostingu WordPress. Możesz założyć darmowego bloga na WordPressie, wykonując zaledwie kilka kroków. 

Zarejestruj się w serwisie WordPress i utwórz nowy blog. Teraz pojawi się nowy pulpit nawigacyjny, gdzie można znaleźć sekcję “Blogowanie”. Kliknij opcję “Ustawienia blogowania”. Na tej stronie musisz wprowadzić swoje dane, takie jak nazwa bloga i adres e-mail. Po wprowadzeniu szczegółów musisz się upewnić, że adres URL Wp-admin jest ustawiony. 

Teraz musisz wprowadzić swoją nazwę użytkownika wordpress i hasło wordpress. Po wprowadzeniu tych danych można kliknąć przycisk “Zapisz”. Teraz możesz zacząć umieszczać treści w swoim blogu. Możesz pisać na dowolny temat. 

Możesz także dodawać obrazy, filmy i pliki audio w swoich wpisach na blogu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z najlepszych wskazówek i trików dotyczących blogowania, aby poprawić jakość swoich wpisów. Możesz także zaplanować publikowanie postów i publikować treści w regularnych odstępach czasu.

Jak założyć stronę internetową na wordpressie w mniej niż 15 minut?

Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować się na tanim hostingu WordPress, a następnie możesz zacząć budować swoją stronę internetową. Kolejną zaletą korzystania z darmowego hostingu WordPress jest to, że nie potrzebujesz żadnej wiedzy technicznej, aby zarządzać swoją stroną.

Większość hostingów ma wbudowany tryb autoinstalatora WP. Aby go skonfigurować, potrzeba zaledwie kilkudziesięciu sekund! 

Polecane wtyczki do wordpressa – zwróć szczególną uwagę na te rozwiązania!

Niezwykle ważne jest używanie dobrej wtyczki bezpieczeństwa dla Twojej witryny WordPress. Wtyczki bezpieczeństwa chronią Twoją stronę przed hakerami i zapobiegają między innymi kradzieży Twoich treści przez złodziei treści. 

Najbardziej niezawodne wtyczki bezpieczeństwa to WordFence, iThemes Security Pro oraz Sucuri Security. SEO odgrywa istotną rolę w określaniu widoczności witryny w Google i innych wyszukiwarkach. Najlepszą wtyczką SEO dla Twojej witryny WordPress jest Yoast SEO. 

Posiada on intuicyjny panel administracyjny, który ułatwi Ci optymalizację treści, śledzenie słów kluczowych i rankingów. Jetpack – Jest to niesamowita wtyczka do automatyzacji wielu zadań w Twojej witrynie WordPress. Posiada szeroki zakres funkcji, takich jak automatyczne aktualizacje treści i udostępnianie w mediach społecznościowych, które ułatwią Ci życie.

Załóż bloga na WordPressie za darmo! Jak to zrobić?

Jeśli planujesz założyć bloga na WordPressie, musisz zarejestrować się na darmowym hostingu WordPressa (wordpress.org). Nowy blog można utworzyć, przechodząc do pulpitu nawigacyjnego, a następnie klikając opcję rejestracji konta. 

 

Artykuły Gościnne