Projektowanie stron WWW — oto co warto wiedzieć

Estimated read time 4 min read

Projektowanie stron internetowych to trudne i skomplikowane zagadnienie. Co warto o nim wiedzieć? Ile trwa budowa strony internetowej? Wreszcie, jak powstaje design strony internetowej? Sprawdzamy! 

Na czym polega projektowanie stron internetowych?

Proces tworzenia nowej strony internetowej to dość skomplikowana procedura. Projektowanie stron internetowych to sztuka, na którą składa się wiele różnych zadań. Jednocześnie zadania te są wzajemnie powiązane i zależne od siebie.

Zaczynamy od badań i analizy grupy docelowej, jej zainteresowań, potrzeb i oczekiwań. Następnie tworzymy strategię dla nowej witryny i opracowujemy jej koncepcję. Następnie ustalamy szatę graficzną i szablony treści. Później wybieramy usługę hostingową i nazwę domeny. Następnie tworzy się wygląd i układ strony.

Kolejnym krokiem jest stworzenie kodowania i funkcjonalności witryny. 

Kto zajmuje się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych?

Twoja lokalna firma zajmująca się projektowaniem stron internetowych powinna być zarządzana przez profesjonalistę z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się kwalifikacjom i doświadczeniu firmy, którą wybrałeś do wykonania projektu strony internetowej.

Dobra firma projektująca strony internetowe powinna mieć co najmniej 5 lat doświadczenia w projektowaniu stron internetowych. O doświadczeniu firmy powinny świadczyć kompetencje jej pracowników, projekty, nad którymi pracowali oraz uzyskane wyróżnienia lub nagrody. Portfolio firmy powinno zawierać projekty dla różnych typów firm, branż i zastosowań.

Jak długo trwa budowa stron internetowych?

Czas potrzebny na stworzenie strony internetowej zależy od różnych czynników, takich jak złożoność projektu oraz doświadczenie firmy. Najlepszym sposobem na określenie czasu potrzebnego na stworzenie witryny jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która ma udokumentowane doświadczenie w tworzeniu wysokiej jakości stron WWW. 

Uniwersalnym sposobem, aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie zbudowanie Twojej strony internetowej, jest zwrócenie się o zapytanie z prośbą o wycenę i gwarancją wywiązania się z terminu. Na rynku działa coraz więcej firm, które oferują takie łączone pakiety usług. 

Jeśli nasz podwykonawca nie wywiąże się z zadania w terminie, płaci kary umowne lub zmniejsza się jego podstawa wynagrodzenia. To ciekawe rozwiązanie, które — zwłaszcza dla dużych firm, które nie mogą pozwolić sobie na przestoje — warto rozważyć na poważnie.

Ile kosztuje profesjonalny projekt strony internetowej?

Koszt profesjonalnego projektu i wykonania strony internetowej zależy od wielu czynników. Można tu wskazać na:

  • technologię wykonania,
  • stopień zaawansowania portalu (np. sklepy zwykle tworzy się dłużej, niż blogi),
  • implementację dodatkowych rozwiązań (np. systemu płatności, newsletterów itp.).

Dobra firma zajmująca się projektowaniem stron internetowych będzie również w stanie zaproponować sposoby na obniżenie kosztów projektu. Drugim czynnikiem, który wpływa na koszt strony internetowej, jest złożoność projektu oraz wersje językowe, w jakich ten ma być udostępniony. Dodatkowym wydatkiem może być też pełna optymalizacja pod SEO.

Tworzenie stron internetowych — komu zlecić to zadanie?

Osoba, która tworzy stronę internetową, to projektant stron internetowych. Zadaniem projektanta stron internetowych jest stworzenie wizualnej reprezentacji firmy lub produktu na potrzeby Internetu. Projektant stron internetowych pracuje z wieloma różnymi programami i narzędziami, aby stworzyć stronę internetową. 

Mogą to być m.in.: HTML5, CSS, Javascript, WordPress, Adobe Creative Suite, Photoshop, Illustrator i inne. Zadaniem hosta internetowego jest zapewnienie użytkownikowi przepustowości i dostępu do Internetu. Jest to zwykle zapewniane przez hosta internetowego lub dostawcę usług internetowych. 

Strony internetowe mogą być tworzone przez projektanta stron internetowych lub rozwijane przez hosta internetowego. Outsource tworzenie stron internetowych występuje, gdy zatrudnić osobę trzecią, aby utworzyć stronę internetową dla Ciebie. Jest to często najtańszy sposób.

Tworzysz strony internetowe na własną rękę? Pomyśl o wordpressie i płatnych motywach!

WordPress to doskonała platforma do tworzenia stron internetowych. Jest łatwy w użyciu, darmowy i ma dobre wsparcie techniczne. Jednocześnie istnieje kilka płatnych motywów, które pozwalają na tworzenie profesjonalnych stron na tej platformie. Większość z tych motywów można znaleźć w katalogu motywów WordPress. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na stworzenie strony na własnej platformie, pomyśl o WordPressie i płatnych motywach, które znajdziesz np. na ThemeForest.

Podsumowanie

Projektowanie stron internetowych nie jest łatwym zadaniem. Wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego nie jest to coś, z czym każdy sobie poradzi na własną rękę. Poszukaj dobrej firmy z udokumentowanymi osiągnięciami, dokładnie określ wymagania, a następnie wybierz oferenta, który najbardziej Cię przekonuje.