wordcamp
Technikalia

Pierwszy WordCamp – Co to jest i jak działa

Główną ideą WordCampa jest oferowanie przystępnej dawki wiedzy w skrótowej, krótkiej i opisowej formie, a także warsztatów dotyczących ekosystemu WordPressa (narzędzia, bezpieczeństwo, prawo, UX, …). Ponadto jest to szansa dla profesjonalistów na poznanie nowych osób i pozyskanie atrakcyjnych klientów lub pracowników. 

Co to jest WordCamp?

WordCamp to konferencja, która łączy użytkowników WordPressa i deweloperów WordPressa, aby dzielić się wiedzą oraz wskazówkami i sztuczkami. WordCampy odbywają się na całym świecie i zdarzają się regularnie w miastach na całym świecie. Format konferencji obejmuje głównego mówcę, czas na dyskusje panelowe i Q&A z ekspertami, czas na warsztaty i sesje szkoleniowe oraz czas na hakowanie i spotkania towarzyskie.

Rodzaje WordCampów

  • WordCampy są zawsze jednodniowymi wydarzeniami,
  • WordCampy mogą być podobne do konferencji, ponieważ odbywają się tam prelegenci, warsztaty, hack space i impreza zamykająca. WordCampy są organizowane przez wolontariuszy i wszystkie są prowadzone przez nich w ich własnym czasie, więc wydarzenia będą podobne, ale nie dokładnie takie same.
  • WordCamp nie jest konferencją dla sprzedawców,
  • WordCampy są zazwyczaj lokalne dla społeczności, która je organizuje, choć zdarzają się też takie o zasięgu krajowym.
  • WordCampy są otwarte dla każdego,
  • WordCampy zazwyczaj wiążą się z niewielką opłatą dla uczestników, choć wiele wydarzeń (zwłaszcza tych mniejszych) jest darmowych i otwartych dla publiczności.

Organizatorzy WordCampów i ich obowiązki

Organizatorzy WordCampów to wolontariusze, którzy organizują WordCamp w swoim mieście lub regionie. Osoba, która organizuje WordCamp, jest odpowiedzialna za koordynację wydarzenia, aby ludzie mogli w nim uczestniczyć, oraz za pokrycie kosztów wydarzenia, takich jak opłacenie prelegentów, pokrycie kosztów druku materiałów informacyjnych, pokrycie kosztów podróży itp. Organizatorzy są zazwyczaj wolontariuszami, ale niektórzy z nich mają pracę, którą wykonują na boku, aby pomóc.

Sponsorzy WordCampa to ludzie, którzy interesują się społecznością WordPressa, ale niekoniecznie są w nią zaangażowani. Sponsorzy pomagają pokryć koszty WordCampów, aby były one bardziej dostępne dla ludzi, którzy w przeciwnym razie nie mogliby w nich uczestniczyć.