Darmowy hosting – czy warto mu zaufać?

Estimated read time 5 min read

Jak wybrać darmowy hosting WWW? Czy takie rozwiązanie może zapewnić nam ten sam komfort pracy, co rozwiązania płatne? Jakie ograniczenia mają bezpłatne hostingi? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym wpisie!

Jakie są cechy darmowego hostingu?

W Internecie dostępna jest szeroka gama usług hostingowych, zarówno pod względem rodzaju hostingu, jak i jego ceny. Są one podzielone na dwie kategorie: bezpłatne i płatne. Najważniejsze cechy hostingu internetowego to dostępność, niezawodność, szybkość transferu i jakość obsługi. 

Cechy darmowych planów hostingowych różnią się w zależności od firmy. Jednak powinny one zawierać: 

– nieograniczoną przestrzeń dyskową, 

– nieograniczony transfer danych,

– bezpłatną rejestrację nazwy domeny (z pewnymi ograniczeniami),

 – bezpłatną instalację strony internetowej – czasami z ograniczoną funkcjonalnością 

– usługę poczty elektronicznej w naszej domenie.

 

Hosting za darmo — z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć?

Jeśli chcesz wybrać darmowy hosting, musisz być świadomy ograniczeń. Najważniejszym czynnikiem jest prędkość. Darmowy hosting nie zapewni prędkości tak szybko, jak płatne usługi. To może być problem, jeśli chodzi o dostęp do swojej strony internetowej lub oprogramowania w Internecie. 

Innym ważnym ograniczeniem jest przestrzeń dyskowa. Darmowy hosting daje ograniczoną przestrzeń dyskową, a to utrudnia pracę z dużymi plikami. Największym problemem, który pojawia się z bezpłatnym hostingu, jest bezpieczeństwo. Jeśli Twoja strona jest zhakowana, a następnie dane będą zagrożone i nie będzie żadnego wsparcia od usługodawcy w przypadku sytuacji awaryjnych.

Ponadto, jeśli chcesz przenieść swoją stronę do innego dostawcy, to proces ten może zająć trochę czasu, a nawet prowadzić do ryzyka utraty danych lub naruszenia bezpieczeństwa. Na rynku jest wielu dostawców darmowego hostingu, ale niektórzy z nich nie są godni zaufania. 

Lepiej wybrać wiarygodną firmę hostingową, ponieważ nie chcesz doświadczyć przestojów lub zostać zhakowany. Największą wadą niektórych dostawców darmowego hostingu jest to, że nie mają wystarczających zasobów do przetwarzania obciążenia od wszystkich użytkowników w tym samym czasie. 

Niektórzy darmowi dostawcy usług hostingowych mają ograniczone zasoby i nie mogą zapewnić wystarczającego przesyłu danych. Najlepszą opcją jest wybranie wiarygodnej firmy hostingowej o wysokiej pozycji w rankingu hostingowym, ze szczególnym naciskiem na czas dostępności online.

 

Czy darmowe serwisy hostingowe będą umieszczać reklamy na naszej stronie?

Darmowe usługi hostingowe zazwyczaj umieszczają na stronie własne reklamy. Nie jest to problem dla tych, którzy używają go do celów osobistych, ale dla tych, którzy muszą tworzyć profesjonalne strony internetowe, może to być bardzo niewygodne. 

Inną wadą darmowego hostingu jest to, że istnieją ograniczenia w zakresie przepustowości i pamięci. Czasami trzeba będzie dokupić więcej miejsca na serwerze, jeśli Twoja strona zbytnio się rozrośnie. A to przecież wypacza cały sens darmowego hostingu — bo przecież wtedy staje się on usługą płatną.

 

Darmowy hosting a bezpieczeństwo. Co powinieneś wiedzieć?

Wybierając darmowy hosting, ważne jest, aby wybrać wiarygodnego dostawcę usług, który jest w stanie zaoferować taki sam komfort pracy jak płatne rozwiązania. Darmowy hosting może zaoferować ten rodzaj komfortu obiecując bezpieczeństwo i stabilność. Jednak, aby zapewnić takie gwarancje dla swoich klientów, bezpłatna strona usługi hostingowe muszą płacić zarówno za sprzęt i oprogramowanie. 

W rezultacie, bezpłatna strona dostawców usług hostingowych nie może zagwarantować, że będą one zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa jak płatne odpowiedniki. W erze RODO, gdy przechowywanie danych jest bardzo dokładnie sprawdzane przez UODO, może to być spory problem.

 

Co wybrać: darmowy hosting czy płatny?

To zależy od Twojego budżetu. Najtańsze plany hostingowe od wiarygodnych dostawców darmowego hostingu kosztują tylko kilkanaście złotych miesięcznie. Są one dobre dla rozpoczęcia własnej działalności online lub do tworzenia osobistych stron internetowych. 

Jeśli potrzebujesz niezawodnego hostingu dla swojego portfolio online, to powinieneś wybrać jeden z planów hostingowych z płatną usługą. Możesz skorzystać z płatnego hostingu współdzielonego, hostingu VPS i serwera dedykowanego dla swojego portfolio online. 

Zalecamy korzystanie z darmowego hostingu dla osobistych stron internetowych lub blogów. Możesz użyć darmowego hostingu dla swojego portfolio online lub stron biznesowych tylko ze specjalnym zawiadomieniem do gospodarza o treści. Dostawca usług hostingowych musi przestrzegać unijnych przepisów GDPR (RODO)!

Hosting może mieć ogromne znaczenie dla Twojej firmy. Pomoże Ci rozwinąć markę, poprawić pozycję w rankingu SEO i udostępnić więcej stron w usłudze. Obecnie istnieje wiele firm hostingowych oferujących różne plany hostingowe. Ale jak wybrać ten najlepszy dla Twojej witryny? 

Czy to hosting darmowy, czy płatny, zawsze patrz przede wszystkim na bezpieczeństwo danych. Czasem, gdy mamy wątpliwości, lepiej zapłacić. Ostatecznie, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie, to o wiele mniej, niż liczona w tysiącach złotych kara za nienależyte zabezpieczenie bazy z danymi użytkowników, prawda?

Artykuły Gościnne